Jakie powinno być właściwe oznakowanie poziome?

Oznakowanie poziome wykonuje się w wielu miejscach o różnym przeznaczeniu. Drogi, tereny przy zakładach pracy, magazyny, czy parkingi – wszędzie tam możemy się spotkać z wymalowanymi na ziemi liniami, strefami i polami o różnych kolorach. Są one niezbędne do tego, aby praca w danym miejscu była bezpieczna lub też ruch na parkingu płynny i bezkolizyjny. Nie wystarczy jednak wziąć kubeł farby i pędzel, aby wykonać takie oznakowanie. Wyjaśniamy krok po kroku, jak odpowiednio zabrać się za malowanie oznakowania poziomego.

Projekt

Nie możesz zabrać się do pracy, nie wiedząc, co tak naprawdę trzeba wykonać. W grę wchodzi zdrowie i życie ludzi – każdy element musi być dokładnie zaplanowany i przemyślany. Nie myśl, że da się odpowiednio rozplanować ruchu w magazynie lub na hali produkcyjnej „na gorąco”, w trakcie samej pracy. To nie jest praca, którą można wykonać, mając wolną godzinę i dobre chęci – nie warto ryzykować, gdy na szali jest ludzkie życie. Jeśli nie jesteś w stanie wszystkiego przygotować własnymi środkami, to niezbędna będzie więc pomoc firmy zewnętrznej.

Usunięcie poprzednich oznaczeń

Na początku oczywiście należy pozbyć się z powierzchni wszystkiego, co było namalowane lub naklejone na niej dotychczas. Powód, przez który jest to konieczne, nie ogranicza się jedynie do tego, że jedno oznakowanie na drugim mogłoby być mniej widoczne. Istotne są również kwestie składu farb i oklein. Niektóre składniki z poprzedniego oraz nowego oznakowania mogą nie „współgrać” ze sobą i powodować szybkie niszczenie i odpadanie świeżej warstwy. Nie ma więc innego sposobu na uniknięcie takich komplikacji niż usunięcie tego, co znajdowało się na nawierzchni wcześniej. Istnieją na to dwa sposoby. Pierwszy z nich – chemiczny – pozwala na usunięcie farb i taśm bez wnikania w strukturę samej powierzchni. W ten sposób można skutecznie, bez żadnych uciążliwości w postaci nieprzyjemnych zapachów, czy też konieczności wstrzymywania ruchu w danym miejscu, przy pomocy specjalnie przygotowanego zmywacza, usunąć jedynie ich wierzchnią warstwę. Pozwoli to jednak na ponowne wykonanie oznakowania. Drugi z nich jest już sposobem mechanicznym. Posadzka jest szlifowana, przez co usuwa się także około milimetra jej samej, nie tylko samą warstwę oznaczeń. Jest to z reguły jednak metoda, po którą sięga się wówczas, gdy inne, mniej inwazyjne, nie przynoszą właściwych efektów.

Farby

Dopiero po skutecznym usunięciu nieaktualnych lub zniszczonych oznaczeń, można przystąpić do wykonania nowych. Tak, jak zostało wspomniane na samym początku, jest to znacznie bardziej skomplikowane niż może się wydawać komuś, kto nie miał wcześniej styczności z kimś, kto zajmował się tym w sposób naprawdę profesjonalny. Konieczne jest bowiem choćby sięgnięcie po odpowiedniej jakości farby. Tutaj polecane są w szczególności te, wykonane na bazie żywicy epoksydowej oraz poliuretanów. Nie wystarczy więc, że pójdziesz do jakiegokolwiek sklepu budowlanego i wybierzesz jakiekolwiek farby w interesujących Cię kolorach. Nie gwarantują one odpowiedniej wytrzymałości namalowanej powierzchni – mogą zacząć się kruszyć bądź ścierać nawet już po zaledwie kilku dniach.

Sprzęt

Tak, nie ma tutaj żadnej pomyłki. Oznaczeń, które utrzymają się na nawierzchni przy intensywnej eksploatacji przez co najmniej kilka lat, nie wykonasz, malując ręcznie, pędzlem. Nie dość, że byłoby to nieskuteczne, to też po prostu czasochłonne, więc Twoja praca bardzo szybko poszłaby na marne. Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem wykonania linii oznakowania poziomego będzie praca z użyciem agregatu malarskiego. Zyskasz w ten sposób natrysk farby pod odpowiednim ciśnieniem i bez rozpraszania powietrzem. Co to zmienia w efekcie? Linie będą ostre, wyraźne i trwałe. Nie uzyskasz tego bez specjalistycznej maszyny.

Oznakowanie poziome to bardzo ważny element w każdym pomieszczeniu, gdzie jest ono wymagane. Tak jak ważne, jest również skomplikowane. Poświęć na to odpowiednią ilość czasu i, jeśli będzie to konieczne, także środków, aby zapewnić zarówno efektywne funkcjonowanie, jak i bezpieczeństwo na swoim parkingu, drodze, czy w zakładzie pracy.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Oznakowanie poziome, specjalizującą się w malowaniu pasów w obiektach przemysłowych.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ile głosów: 0

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
795 KM ile to kW (kilowatów)?

795 KM po przeliczeniu na kW (kilowaty) to 584,56 kW, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 784,11 BHP...

Zamknij