Jak wygląda hierarchia ważności znaków i sygnałów drogowych?

Nauka jazdy może być trudna, ale proces ten często przynosi satysfakcję. Lekcje jazdy są zasadniczo podzielone na dwie części-wiedzę o tym, jak kontrolować samochód i znajomość zasad ruchu drogowego. To ważne, żeby osoby, które uczyły się jeździć w dużych polskich miastach jak np. Częstochowa, gdzie infrastruktura drogowa jest dość mocno rozbudowana, wiedziały, że sama praktyczna nauka jazdy to nie wszystko. Ważna jest także teoria, czyli między innymi znajomość hierarchii znaków i sygnałów drogowych. Co to takiego, na czy polega i skąd w zasadzie powinniśmy to wiedzieć?

Na czym polega hierarchia ważności znaków i sygnałów drogowych?

Hierarchia ważności znaków informuje nas o kolejności ich egzekwowania i tej kolejności musimy przestrzegać, jeśli chcemy być bezpieczni. Na przykład policjant zawsze ma pierwszeństwo przed znakiem na drodze, nawet jeśli pokazuje on coś innego niż to, co pokazują nam znaki. Zdarza się to często, na przykład podczas remontu dróg lub skrzyżowań albo podczas przygotowań do jakiejś uroczystości. Jest to szczególnie ważne w okresie Wszystkich Świętych w pobliżu cmentarzy, gdzie może się to zdarzyć najczęściej. Osoba kierująca ruchem nie zawsze musi być policjantem-czasami może to być żandarmeria wojskowa lub pełniący służbę funkcjonariusz straży granicznej.

Następna w kolejności jest sygnalizacja świetlna, która ma pierwszeństwo przed znakami określającymi, kto ma pierwszeństwo i może je obejść. Jeśli w miejscu nie ma sygnalizacji świetlnej, znaki te poinformują Cię, jak powinien wyglądać ruch.

A co z przepisami ruchu drogowego?

To ostatnia rzecz w hierarchii ważności sygnalizacji i znaków drogowych. Są dokładnie tam, gdzie nikt nie ma uprawnień do kierowania ruchem, sygnalizacją świetlną, poziomymi i pionowymi znakami drogowymi. Są to mniej uczęszczane drogi i ulice osiedlowe składające się z podobnych skrzyżowań. Na nich najczęściej obowiązuje zasada prawej ręki, dlatego przepuszczamy pojazdy z naszej prawej strony. System ten dobrze sprawdza się w miejscach o małym natężeniu ruchu. Przy większym konieczne jest rozbudowanie infrastruktury o znaki lub sygnalizację świetlną.

Znaki drogowe poziome czy pionowe?

Zarówno znaki pionowe, jak i poziome są ważne, ale zwykle tylko się uzupełniają. Pamiętaj, że żółte znaki mają pierwszeństwo przed wszystkimi; informują nas również o czasowej zmianie organizacji ruchu.

Ważne jest również, aby wiedzieć, że pojazdy uprzywilejowane na sygnale mają w tej sytuacji pierwszeństwo — niezależnie od tego, co mówi znak.

Jeśli planujesz zapisać się na kurs prawa jazdy i nauczyć się jeździć, ważne jest, abyś rozumiał kolejność znaków i sygnałów drogowych. Umiejętność rozpoznawania wszystkich rodzajów znaków jest niezbędna, aby móc przestrzegać przepisów i zachować bezpieczeństwo na drodze. Na przykład, jeśli nie masz pewności, co oznacza znak, skonsultuj się z instruktorem lub zapytaj go, czy przestrzegasz wszystkich przepisów ruchu drogowego. Dlatego tak ważna jest nauka jazdy w jednej z najlepszych szkół jazdy np. w Częstochowie OSK PROGRESS, która nie tylko przygotowuje swoich kursantów do praktycznej części państwowego egzaminu na prawo jazdy, ale także kładzie duży nacisk na ich znajomość przepisów ruchu drogowego, aby pomóc im stać się lepszymi, bezpieczniejszymi kierowcami dla bezpieczeństwa własnego i innych kierowców.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 2

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
315 KM ile to kW (kilowatów)?

315 KM po przeliczeniu na kW (kilowaty) to 231,62 kW, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 310,68 BHP...

Zamknij