Jak oszczędzać pieniądze? Poznaj kilka praktycznych wskazówek

Oszczędzanie to niezwykle ważny element budowania stabilności finansowej. Poniżej znajdziesz kilka rad, które ułatwią ci odkładanie środków. Dzięki nim – już za kilka miesięcy – masz szansę znacznie pomnożyć swój kapitał.

Systematycznie odkładane środki mogą stanowić swoisty bufor bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Mogą też być wykorzystane do realizacji planów – bez konieczności nadwyrężania bieżącego domowego budżetu. Warto więc jak najszybciej zacząć oszczędzać. Niezależnie od tego, jak wysokie jest twoje miesięczne wynagrodzenie, z czasem uda ci się wypracować sporą kwotę. 

Efektywne oszczędzanie jest możliwe

To, ile oszczędności uda ci się zgromadzić, w dużej mierze zależy od ciebie. W tym przypadku – znacznie bardziej niż wysokość wynagrodzenia – liczy się systematyczność w działaniu. 

  1. Co miesiąc odkładaj stałą kwotę

Ustal kwotę, którą co miesiąc będziesz odkładać w ramach oszczędności. Dostosuj ją do swoich możliwości finansowych – tak, aby nie nadwyrężyła domowego budżetu. W przeciwnym razie, już po kilku miesiącach, przestaniesz oszczędzać. 

  1. Jeśli możesz, odkładaj wyższą kwotę

Są takie sytuacje, kiedy twój miesięczny budżet jest większy niż zwykle. Jeśli dostaniesz premię lub inny zastrzyk finansowy, część pieniędzy przeznacz na oszczędności. Dzięki temu twoja poduszka finansowa zacznie wyraźnie rosnąć.

  1. Oszczędności potraktuj jako rachunek do opłacenia

Pieniądze na rachunki do opłacenia zawsze muszą się znaleźć. Dlaczego więc nie potraktować oszczędności jako kolejnego rachunku do uregulowania? 

Pomoże ci w tym konto oszczędnościowe, na które możesz systematycznie wpłacać dowolną kwotę. Co więcej, oszczędzać można już od jednej złotówki, dzięki czemu nie musisz dysponować pokaźną kwotą. 

Masz oszczędności? Lokata bankowa pomoże je pomnożyć

Jeżeli już udało ci się zgromadzić pokaźną kwotę, pozwól oszczędnościom pomnażać się. Z pomocą przychodzi dobrze oprocentowana lokata bankowa, dzięki której osiągniesz spore zyski.

Za przykład może posłużyć Lokata Plus dostępna w ofercie Toyota Banku. Oprocentowanie aż do 7,6% w skali roku pozwala wypracować wysokie odsetki. O jakiej wartości? Może to być nawet kilka tysięcy w ciągu 6-12 miesięcy – wszystko zależy od tego, jakim kapitałem dysponujesz.

Przykład. Załóżmy, że na jedną lokatę 12-miesięczną wpłacasz 40 000 zł. Na koniec okresu wypracujesz zysk w wysokości około 2400 zł netto. Biorąc pod uwagę, że jednocześnie możesz założyć 10 takich lokat, maksymalny zysk wyniesie nawet 24 000 zł netto. 

Pamiętaj! Aby oszczędzać, wcale nie musisz dużo zarabiać. Czasem wystarczy przyjrzeć się comiesięcznym wydatkom, aby uzyskać dodatkową kwotę z przeznaczeniem na oszczędności. Najważniejsza jest systematyczność, dzięki której kwota odłożonych środków stale będzie się powiększać. Gdy już osiągnie optymalny poziom, lokata bankowa pozwoli na pomnożenie zysków – o ile wybierzesz odpowiedni produkt bankowy.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 2

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
726 KM ile to kW (kilowatów)?

726 KM po przeliczeniu na kW (kilowaty) to 533,82 kW, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 716,05 BHP...

Zamknij