Ile koni mechanicznych powinien mieć miejski samochód?

Czy mocny silnik do codziennej jazdy ma sens? Przed zakupem nowego samochodu warto przede wszystkim zastanowić się, w jaki sposób będziemy korzystać z auta. Dowiedz się więcej na ten temat razem z nami.

Na co wpływa liczba koni mechanicznych?

Koń mechaniczny, czyli KM, to jednostka mocy wykorzystywana w odniesieniu do silników mechanicznych. W tym kontekście stosuje się także kilowaty (kW) – jeden KM to 0,735 kW, z kolei 1 kW to 1,36 KM. Wysokość tego parametru określa możliwe przyspieszenie i uciąg auta, jednak pod uwagę należy wziąć także masę pojazdu. Zależność jest jednak prosta – im więcej koni mechanicznych, tym lepsze przyspieszenie i wyższy moment obrotowy samochodu.

Często jest tak, że wybierając nowy samochód, kierowcy skupiają się w dużej mierze właśnie na tym parametrze. Warto jednak zastanowić się nad sposobem użytkowania auta, by móc stwierdzić, czy faktycznie będziemy w stanie poczuć moc dostępną pod maską. Przy poruszaniu się głównie po mieście duża liczba koni mechanicznych rzadko będzie potrzebna. Inaczej jest jednak na dłuższych trasach, które w większości obejmują autostrady i drogi szybkiego ruchu – w takich warunkach mocny silnik może znacznie wpłynąć na komfort jazdy. Istotną kwestią przy wyborze idealnego modelu dla siebie będzie także zużycie paliwa.

Jak konie mechaniczne wpływają na spalanie paliwa?

Auta o sporej liczbie koni mechanicznych rzadko są polecane do jazdy miejskiej. Wynika to z faktu, że w takich warunkach spalanie paliwa jest znacznie wyższe niż na trasie, co widać jeszcze bardziej w przypadku bardzo mocnych silników. Wyższy moment obrotowy łączy się z większym zapotrzebowaniem na energię, co negatywnie wpływa na ekonomię prowadzenia pojazdu. Z tego względu utrzymanie samochodu z potężnym silnikiem w mieście jest często nieopłacalne, zwłaszcza gdy pokonujemy głównie krótkie odcinki, na przykład do pracy, szkoły czy do sklepu. Pojazdy oferujące dużą liczbę koni mechanicznych są polecane na dłuższe trasy, przy których można naprawdę poczuć moc silnika i działanie gazu dociśniętego do podłoża.

Solidne auto do miasta i nie tylko: Volkswagen Golf

Od wielu lat Volkswagen Golf należy do najczęściej spotykanych samochodów na polskich drogach. Kultowy Golf zawdzięcza swoją popularność połączeniu ciekawego, uniwersalnego designu z tanią eksploatacją. To sprawia, że VW Golf jest idealnym autem na miasto dla wielu kierowców – jego kompaktowe wymiary doskonale sprawdzają się przy miejskiej charakterystyce jazdy. Jednocześnie Volkswagen Golf jest oferowany w wielu wariantach, które przypadną do gustu także osobom szukającym auta o sportowym zacięciu. Najmocniejsze wersje mają nawet 300 koni pod maską, jednak do miasta lepiej wybrać słabszy model.

Propozycje w zakresie 100–150 KM to bardzo praktyczny wybór, który będzie idealnym kompromisem pomiędzy miejską jazdą kompaktowym autem a możliwością rozwinięcia wyższej prędkości na długich trasach. Warto jednak zaznaczyć, że zestawienie wszystkich modeli i generacji VW Golf obejmuje auta o bardzo różnorodnej charakterystyce, dzięki czemu każdy będzie w stanie znaleźć odpowiedni model dla siebie.

Czy duże auto w mieście, takie jak Volvo V60, ma sens?

Wybierając samochód na miasto, warto zwrócić uwagę nie tylko na moc silnika, lecz także wielkość pojazdu. Dla przykładu Volvo V60, mimo że nie należy do największych aut, może być często uznane za zbyt duże auto do miejskiej jazdy. Jak V60 radzi sobie w takich warunkach? Kierowcy mogą spodziewać się świetnych wyników między innymi w zakresie spalania – według testów Volvo V60 w cyklu mieszanym potrzebuje mniej niż 5 litrów paliwa na 100 km. Dzięki temu V60 jest modelem często wybieranym przez osoby, które potrzebują komfortowego, nowoczesnego SUV-a, który bez problemu poradzi sobie z potrzebami większej rodziny oraz wyjazdami za miasto. Do dużych samochodów, które polecane są do jazdy miejskiej, należą również modele takie jak Opel Astra w wersji Sports Tourer, Skoda Fabia Combi, Ford EcoSport czy też Honda HR-V.

Małe auto do miasta – jakie wybrać?

Wróćmy jednak do typowych wyborów do miasta – to przede wszystkim małe auta z niewielką mocą silnika. Jakie modele tego typu są najchętniej kupowane przez kierowców? Na uwagę zasługuje m.in. Chevrolet Aveo T300, Ford Fiesta Mk7, Nissan Micra K13 czy też Peugeot 208. Wszystkie z nich cechują się niską awaryjnością, atrakcyjnym designem, niskimi kosztami eksploatacji oraz zadowalającymi osiągami połączonymi z bardzo opłacalną jazdą.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Ile głosów: 2

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
156 kW ile to KM (koni mechanicznych)?

156 kW po przeliczeniu na konie mechaniczne to 212,16 KM, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 209,25 BHP...

Zamknij