Co robić po zdarzeniu drogowym?

Każdy kierowca powinien liczyć się z ryzykiem kolizji lub wypadku drogowego. Nie możemy przewidzieć każdej sytuacji. Ważne jest to, aby w takich chwilach nie stracić opanowania, co jest bardzo trudne. Może zdarzyć się tak, że na skutek wypadku osoby znajdujące się w pojeździe zostaną ranne. Istotne jest to, aby znać zasady pierwszej pomocy. W przypadku lekkiej stłuczki często nie ma konieczności wzywania policji – należy jednak bezwzględnie sporządzić oświadczenie o winie. Poniżej umieszczono praktyczne wskazówki.

Postępowanie w przypadku kolizji drogowej
Marcin z Wrocławskiej pomocy drogowej https://pomoc-drogowa-wroclaw-24h.pl/ przestrzega, aby w przypadku kolizji drogowej usunąć z drogi pojazdy. Dotyczy to w szczególności stłuczki w centrum miasta, gdzie samochody mogłyby tamować ruch i powodować korki. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy kierowcy dojdą do porozumienia. Zwykle wina jednego z nich jest oczywista. Należy sporządzić oświadczenie, które zawiera wszystkie podstawowe dane. Najlepiej jest skorzystać z gotowego wzoru, który znajdziemy bez trudu w sieci.

Warto zabezpieczyć się i wykonać zdjęcia miejsca kolizji. Będzie to dowód w przypadku, gdy winny kierowca będzie próbował podważyć ważność oświadczenia. Po stłuczce dobrze jest porozumieć się bez udziału policji. Dzięki temu można uniknąć mandatu oraz punktów karnych.

Postępowanie w przypadku wypadku drogowego
Wypadek drogowy ma miejsce wtedy, gdy poszkodowani zostali ludzie. Istotne jest to, aby nie zmieniać położenia pojazdów. Należy również zadzwonić po policję. Oczywiście należy sprawdzić stan poszkodowanych. Być może wymagają oni reanimacji. Warto mieć świadomość, że w przypadku ciężkich obrażeń kluczową rolę odgrywają pierwsze cztery minuty. Jeśli w tym czasie nie zostanie udzielona pierwsza pomoc, to najprawdopodobniej dojdzie do nieodwracalnych zmian, a nawet śmierci.

Wypadek drogowy wymaga od nas również prawidłowego zabezpieczenia miejsca. Wyjmujemy kluczyki ze stacyjki i zaciągamy hamulec ręczny. Włączamy światła awaryjne, a następnie ustawiamy trójkąt ostrzegawczy. Zgodnie z przepisami odległość między miejscem zdarzenia a trójkątem powinna wynosić 60 m. W przypadku autostrad oraz dróg ekspresowym ustawia się go w odległości około 100-150 m. Jeśli kierowcy pozostałych samochodów nie są w stanie wyjąć kluczyków samodzielnie, to powinniśmy zrobić to za nich. Wkładamy je za szybę.

W przypadku osób rannych musimy sprawdzić ich stan – najważniejsze jest to, aby zweryfikować, czy są przytomne, a także czy posiadają wyraźne obrażenia. Wzywamy pomoc pod numerem 112. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to udzielamy pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Wszystko po to, aby przywrócić oddech i krążenie. Każdy powinien znać zasady reanimacji. Należy również zatamować krwawiące rany. Pamiętajmy, że nieudzielenie pomocy jest karalne.

To policja zajmuje się ustaleniem przebiegu wypadku. Zajmuje się ona również formalnościami. Dopiero po zakończeniu ich działań można zabrać pojazdy z drogi. W tym zadaniu pomoże nam pomoc drogowa, która odholuje samochód pod wskazany adres.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ile głosów: 0

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
636 KM ile to kW (kilowatów)?

636 KM po przeliczeniu na kW (kilowaty) to 467,65 kW, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 627,29 BHP...

Zamknij