Ubezpieczenie OC – od czego zależy wysokość składki OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe – każdy właściciel auta co rok musi zapłacić składkę za ubezpieczenie pojazdu. Jednak co roku cena składki jest inna! Z czego to wynika? Na koszt ubezpieczenia OC samochodu wpływa kilkanaście większych i mniejszych czynników. Wiek kierowcy, bezwypadkowa jazda, rodzaj samochodu… To wszystko ma znaczenie. Sprawdź, dlaczego płacisz więcej lub mniej za ubezpieczenie auta.

Z czego wynikają różnice w cenie OC za ten sam zakres ubezpieczenia?

OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni nas w sytuacji, w której jesteśmy sprawcą wypadku lub kolizji. Obejmuje rekompensatę szkód osobowych i materialnych, dzięki czemu nie musimy martwić się o koszty naprawy zniszczonego auta czy koszty leczenia osoby poszkodowanej. Niezależnie od tego, gdzie kupujemy ubezpieczenie OC, jego zakres jest zawsze taki sam (można go oczywiście rozszerzać, wykupując dodatkowe AC lub konkretne rozszerzenia ochrony w pakiecie Assistance).

Dlaczego więc jeden kierowca zapłaci za składkę OC 500 zł, a drugi 1500? Wynika to z szacowania ryzyka, jakie musi ponieść towarzystwo ubezpieczeniowe. Każdy ubezpieczyciel przyjmuje konkretne kryteria podczas tego procesu. Zazwyczaj są to: wiek kierowcy, rodzaj samochodu (wiek i marka), czas posiadania prawa jazdy, wcześniejsza bezwypadkowa lub wypadkowa jazda oraz miejsce zamieszkania.

Warto podkreślić, że różnice w cenie ubezpieczenia OC pojazdu bywają ogromne nawet dla tej samej osoby. Dlatego, zanim wybierzemy konkretne ubezpieczenie samochodu, sprawdźmy różne oferty i porównajmy ceny.

Jak wiek kierowcy wpływa na wysokość składki OC?

Ubezpieczenie pojazdu zawsze będzie najdroższe dla młodych i starych kierowców. Co to oznacza? Większość towarzystw ubezpieczeniowych za “młodego kierowcę” uważa osobę do 25 roku życia. Są jednak ubezpieczyciele, którzy tę granicę przesuwają do 30 roku życia. I o ile my dzięki temu możemy poczuć się młodsi, o tyle nasza kieszeń może to drastycznie odczuć. Z kolei za “starego kierowcę” zwyczajowo uważa się osobę po 70 roku życia.

Młodzi kierowcy oraz osoby krótko posiadające prawo jazdy uważane są za osoby bardziej skłonne do ryzykownych zachowań na drodze. Ponadto nie mają doświadczenia potrzebnego w pewnych sytuacjach drogowych, co może skutkować wypadkową jazdą. Kierowcy wiekowi, choć posiadają wiedzę i doświadczenie, mają niestety obniżony refleks, więc nie zawsze mogą zdążyć, zareagować. Dlatego też te dwie grupy kierowców muszą się liczyć z droższą składką za ubezpieczenie pojazdu. W najlepszej sytuacji są kierowcy w wieku ok. 40 lat.

Dlaczego pojemność samochodu wpływa na jego cenę ubezpieczenia?

Kolejnym czynnikiem, wpływającym na cenę ubezpieczenia OC samochodu, jest jego rodzaj: marka oraz wiek. Wynika to z pojemności silnika – im większa pojemność, droższe ubezpieczenie. Z tego powodu za OC więcej zapłacą posiadacze BMW, a mniej kierowcy Skody. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych bierze też pod uwagę ogólny profil psychologiczny posiadacza samochodu danej marki!

Jeśli chcemy płacić małą składkę OC, najlepiej, jeśli zainwestujemy w nowy lub kilkuletni samochód. Im starsze auto, tym bardziej wzrasta wysokość składki. Towarzystwa Ubezpieczeniowe logicznie zakładają, że starsze auta są w gorszym stanie technicznym, co może przyczyniać się do zdarzeń drogowych. Co ciekawe, niektórzy ubezpieczyciele mogą wziąć pod uwagę nawet wyposażenie pojazdu, rodzaj paliwa czy… kolor lakieru.

Bezwypadkowa jazda to niższa cena za ubezpieczenie OC

Wieloletnia bezszkodowa jazda popłaca! Jeśli nie byliśmy sprawcą wypadku lub kolizji, Towarzystwa Ubezpieczeniowe potraktują nas jako “rozsądnego kierowcę”. To dobra wiadomość, ponieważ składka OC będzie tańsza nawet o kilkaset złotych. Niestety działa to w dwie strony. Jeśli spowodujemy zdarzenie drogowe, to podczas odnawiania składki OC możemy się mocno zdziwić podczas płacenia.

Zniżki za bezszkodową jazdę wypracowuje się latami, a nie miesiącami, więc ważna jest uważna jazda przez cały czas (jak widać to kwestia nie tylko bezpieczeństwa i zdrowia). Maksymalną wysokość zniżek jesteśmy w stanie osiągnąć nawet w ciągu trzech lat. Dlatego nie zgłaszajmy każdej szkody do ubezpieczyciela. Za drobne zdarzenia (np. szkody parkingowe) zapłaćmy z własnej kieszeni, bo przyszłościowo na tym zaoszczędzimy.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 1

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
676 KM ile to kW (kilowatów)?

676 KM po przeliczeniu na kW (kilowaty) to 497,06 kW, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 666,74 BHP...

Zamknij