Każdy kierowca powinien znać działanie skrzyni biegów i sprzęgła przynajmniej w podstawowym zakresie – by bezpiecznie i ekonomicznie użytkować samochód. W Internecie można znaleźć wszelką wiedzę na temat części samochodowych oraz bogaty asortyment dotyczący sprzęgieł i kół dwumasowych. Mocną stroną sklepów internetowych jest to, że posiadają najbardziej konkurencyjne ceny na rynku.
Sprzęgło dwumasowe – co to jest i jakie jest jego zastosowanie?
Sprzęgło dwumasowe jest to jeden z elementów mechanicznych występujących w samochodach. To część układu przełożenia napędu przez skrzynie biegów na koło. Wraz z kołem dwumasowym, tarczą sprzęgła, dociskiem sprzęgła i wysprzęglikiem tworzy komplet działający na manualne skrzynie biegów, co pozwala na płynną zmianę oraz wysprzęglenie. Elementy te pozwalają włączać oraz zmieniać biegi. Uszkodzone sprzęgło nie pozwoli nawet na ruszenie z miejsca.
Sprzęgło i koło dwumasowe jak działa?
Sprzęgło wraz z kołem dwumasowym pracują wzajemnie. Stosowane są najczęściej w silnikach wysokoprężnych (silniki diesla) ale coraz częściej można spotkać je w silnikach benzynowych – nawet bez turbiny. Koło dwumasowe zastąpiło zamachowe, ponieważ jego zastosowanie było zdecydowanie sprawniejsze. Odgrywa on rolę tłumika drgań i wibracji poprzez jednostki napędowe. Zaletą tego, jest równa praca silnika przy uruchamianiu i gaszeniu, jak i podczas zmiany biegów. Warto również wspomnieć, że koła te pomagają spełnić rygorystyczne normy emisji spalin, dzięki temu, że poprawiają płynność pracy silnika.
Jak dbać i kiedy wymienić sprzęgło i koło dwumasowe?
Na żywotność części wpływa przede wszystkim styl jazdy kierowców. Koło dwumasowe do wymiany najczęściej nadaje się po przejechaniu około 200 – 250 tysięcy kilometrów. Jednak warto wiedzieć, że taki wynik osiągalny jest przy spokojnej jeździe. Gwałtowne przyspieszanie na niskich obrotach bardzo źle wpływa na dynamiczność i zużycie tego elementu. Mitem również jest to, że powolna jazda na wysokich biegach może być sprzyjająca w oszczędności paliwa, silnika, a tymbardziej koła dwumasowego. Kierowcy powinni wiedzieć, że wpływ ma także kondycja układu zapłonowego – przypominają pracownicy sklepu www.sprzegla24.pl. Dbanie o cewki, świece zapłonowe, wtryskiwacze w dieslach to pierwszorzędne czynności, jakie powinny być wykonywane przy wyczuwalnych drganiach podczas np. zmiany biegów. Do wymiany sprzęgła i koła dwumasowego możemy zostać przymuszeni gdy:
- słychać głośne dźwięki podczas zmiany biegów
- wydobywa się nadmierny hałas podczas zapalania i wyłączania silnika
- występują drgania karoserii przy wolnej jeździe na wysokim biegu
- rosną problemy z zacinaniem się skrzyni biegów.
Montaż i koszt naprawy sprzęgła i koła dwumasowego
Montaż części polega na zdemontowaniu całej skrzyni biegów oraz sprzęgła.
Zaczyna się od przykręcenia koła dwumasowego do wału karbowego. Następną czynnością jest skręcanie tarcz sprzęgła i docisku tarczy. Do wykonania tych czynności potrzebne są specjalistyczne narzędzia ustalające. Wszystkie elementy dokręcane się kluczem dynamometrycznym pod odpowiednią siła Nm. Koszt naprawy części nie należy do najtańszych, ponieważ jak zostało wspomniane wyżej, polega to na rozebraniu skrzyni biegów i wyjęciu wszystkich elementów tj. tarcza sprzęgła, docisk, wysprzęglik oraz samo koło dwumasowe. Przy wymianie sprzęgła dwumasowego warto zwrócić się o pomoc do mechanika, który zapewni nam stuprocentową pewność dobrze wykonanej pracy poprzez protokół odbioru.
Specjaliści ze sklepu internetowego www.sprzegla24.pl pomogą dobrać części pasujące do Twojego samochodu. Oferowane ceny produktów oryginalnych, najczęściej są najniższe w Polsce. Klient decydując się na zakup, dostaje 24 miesięczną gwarancję bez limitu kilometrów. Warunkiem jej utrzymania jest to montaż w warsztacie samochodowym, ponieważ tam korzysta się ze specjalistycznych narzędzi. To dzięki nim montaż sprzęgła dwumasowego przebiega sprawnie i bezpiecznie oraz daje nam pewność poprawnego wykonania.