Samochody dostawcze poleasingowe – hit czy kit?

Zakup firmowego auta to poważna decyzja i duża inwestycja. Można wybrać pojazdy nowe, z salonu, lub samochody dostawcze poleasingowe. Te drugie cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na cenę. Czy rzeczywiście ten zakup się opłaca?

  1. Samochód poleasingowy – co to znaczy? 

  2. Różnice między samochodami poleasingowymi a samochodami z komisu 

  3. Czy zakup samochodu dostawczego poleasingowego jest opłacalny? 

  4. Samochody dostawcze poleasingowe – jaki model wybrać i gdzie kupić?

 

Wśród osób zainteresowanych zakupem auta poleasingowego wciąż krąży opinia, jakoby samochody te były w kiepskim stanie technicznym i miały duży przebieg, którego nie zrekompensuje nawet niska cena. W niektórych przypadkach to prawda jednak zwykle twierdzenie to powielany przez lata mit.

 

Samochód poleasingowy – co to znaczy?

 

Samochody poleasingowe stanowią dużą grupę pojazdów na polskim rynku. Zaliczają się do niej:

  • pojazdy, które zostały zakupione w leasingu i w całości spłacone przez leasingobiorcę, chcącego obecnie sprzedać wykupione auto,

  • samochody zwrócone do leasingodawcy w trakcie leasingu,

  • samochody zwindykowane od leasingobiorców, którzy nie spłacali rat leasingowych w terminie lub nie wykupili auta z leasingu.

 

W niemal 100% samochody dostawcze poleasingowe to auta firmowe, które zostały spłacone w całości lub częściowo, a teraz wracają na rynek jako pojazdy do sprzedaży.

 

Różnice między samochodami poleasingowymi a samochodami z komisu

 

Samochody poleasingowe są zatem w każdym przypadku samochodami używanymi. Można je kupić nie tylko u dealerów konkretnej marki, ale również w komisach samochodowych. Różnią się jednak od innych samochodów dostępnych w komisie. Główną różnicą są użytkownicy oraz wiek auta – samochody dostawcze poleasingowe pochodzą zwykle od klientów firmowych, natomiast pozostałe auta w komisie mogły być użytkowane przez osoby prywatne. Pociąga to za sobą kolejne konsekwencje, dotyczące m.in. wieku i napraw samochodu – firmy często naprawiają auta leasingowe w autoryzowanych serwisach, a nie własnoręcznie lub w podejrzanych warsztatach. Auta poleasingowe rzadko są starsze niż 10 lat, bo zwykle jedynie do tego wieku leasingodawcy chcą udzielać leasingów na samochody. W przypadku auta poleasingowego łatwiej jest też sprawdzić historię samochodu oraz realność jego przebiegu.

 

Czy zakup samochodu dostawczego poleasingowego jest opłacalny?

 

Jednym z najczęściej podnoszonych argumentów dotyczących zakupu auta poleasingowego jest argument ceny. Samochody te są znacznie tańsze niż ich nowe odpowiedniki z salonu, jednak wraz z obniżką ceny może spaść również jakość samochodu. Przed zakupem warto więc sprawdzić rynkową cenę samochodu danej marki w określonym wieku i ze zbliżonym wyposażeniem, oraz porównać ją z ceną nowego samochodu. W ten sposób można szybko zweryfikować, czy proponowana przez sprzedawcę kwota jest atrakcyjna, a samochodem warto się bliżej zainteresować.

 

Samochody dostawcze poleasingowe – jaki model wybrać i gdzie kupić?

 

Oferta poleasingowych aut dostawczych jest bardzo szeroka. Takie samochody można znaleźć zarówno u dealerów danej marki, jak i u niezależnych sprzedawców, w firmach powiązanych z bankami udzielającymi leasingów lub w komisach samochodowych. Wybór modelu zależy od osobistych preferencji i budżetu – samochody dostawcze poleasingowe klasy premium są droższe od innych aut, klasyfikowanych w niższych klasach samochodów. Specjaliści polecają, aby zwrócić uwagę na samochody marki Mercedes, Toyota i Ford, choć nie mniejszym powodzeniem cieszą się propozycje francuskich marek – Peugeot i Renault.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 1

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
138 kW ile to KM (koni mechanicznych)?

138 kW po przeliczeniu na konie mechaniczne to 187,68 KM, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 185,11 BHP...

Zamknij