Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Wymiana oleju w pojeździe to jedna z podstawowych czynności serwisowych, która dotyczy każdej marki. Jest to czynność niezwykle ważna, a jednocześnie prosta. Regularna wymiana oleju zapobiega wielu usterkom i problemom z silnikiem pojazdu. Nie każdy kierowca wie, jaką częstotliwość należy zachować przy wymianie oleju w samochodzie.

Zalecenia producenta

Kiedy kierowca pyta o wymianę oleju, mechanik może przedstawić różne wersje i właściwie każda jest prawdziwa. Wiele osób wzoruje się na zaleceniach podanych przez producenta, które można znaleźć w instrukcji użytkowania pojazdu. Są one różne, w zależności od marki – średnio jednak 15-30 tysięcy kilometrów przebiegu. Jest to jednak pewien chwyt marketingowy, ponieważ producenci konkurują między sobą w projektowaniu samochodów o niskich kosztach eksploatacji i przez to wydłużają czas pomiędzy kolejnymi serwisami. Nie zawsze jest to dobre dla kondycji pojazdu.

Lepiej częściej

Mechanicy na ogół zalecają częstszą wymianę oleju samochodowego, co na pewno nie zaszkodzi. Standardowo przyjęte zasady mówią o tym, by olej wymieniać po przejechaniu 10 – 15 tysięcy kilometrów lub jeśli nie osiągamy takiego przebiegu, po 12 miesiącach. Podczas jazdy olej powoli traci swoje właściwości, wchłania zabrudzenia i przestaje odpowiednio chronić silnik. Podobnie dzieje się w przypadku starego oleju, którego jakość znacząco spada po roku eksploatacji. Jeśli ktoś dużo jeździ to musi wymieniać olej nawet kilka razy do roku, jednak nie ma lepszej formy ochrony silnika.

Wymiana oleju od zaraz

Pamiętajmy o tym, że są sytuacje zmuszające nas do natychmiastowej wymiany oleju. Dolać lub wymienić olej należy wówczas, gdy w samochodzie zapali się kontrolka informująca o niskim poziomie ciśnienia oleju. Mechanik zaleca także wymianę oleju po usterkach takich jak wymiana uszczelki pod głowicą czy sytuacji, w której stary olej został przegrzany. Jeśli kupując samochód nie wiemy, kiedy nastąpiła ostatnia wymiana oleju, lepiej będzie profilaktycznie go wymienić.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ile głosów: 0

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
331 kW ile to KM (koni mechanicznych)?

331 kW po przeliczeniu na konie mechaniczne to 450,16 KM, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 443,99 BHP...

Zamknij