Przegląd konserwacyjny wózka widłowego – kiedy należy go przeprowadzić?

Kupno wózka widłowego to jedynie początek inwestycji z nim związanych. Konieczne jest także dopełnienie obowiązku ich rejestracji, prowadzenie dokumentacji urządzenia, a także przeglądy konserwacyjne wózków widłowych, które należy wykonywać w regularnych odstępach czasu. Wózki widłowe – a dokładniej wózki jezdniowe podnośnikowe – to mechaniczne pojazdy napędzane jednostką silnikową zasilaną gazem, energią elektryczną lub paliwem płynnym. Wykorzystywane są przede wszystkim do prac rozładunkowych, magazynowych oraz do transportu bliskiego w obrębie magazynów i terenów przemysłowych. Każdy wózek widłowy musi być zarejestrowany i podlega nadzorowi technicznemu sprawowanemu przez Urząd Dozoru Technicznego. Dlatego też konieczne jest zarejestrowanie oraz przegląd konserwacyjny wózka widłowego zgodny z wymaganiami dozoru technicznego i rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 03.02.2003 roku.

Kiedy należy przeprowadzić przegląd konserwacyjny wózka widłowego?

Tylko regularne przeprowadzanie przeglądów konserwacyjnych wózków widłowych zapewni ich bezpieczne i wydajne eksploatowanie. Przeglądy konserwacyjne mogą być przeprowadzane przez konserwatora, a jego pracę oraz przebieg przeglądu reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.10.2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego.

Zgodnie z tym rozporządzeniem przeglądy konserwacyjne wózków widłowych powinny odbywać się co 30 dni w przypadku pojazdów z pełnym dozorem technicznym oraz co 60 dni w przypadku pojazdów z ograniczonym dozorem technicznym.

Poza przeglądami konserwacyjnymi, wózki widłowe objęte pełnym dozorem technicznym podlegają także przeglądom okresowym. Ten rodzaj badań przeprowadza się co roku. W przypadku wózków widłowych o ograniczonym dozorze technicznym badania doraźne przeprowadzane są co dwa lata.

W przypadku wykrycia usterki w wózku widłowym należy przeprowadzić doraźne badanie eksploatacyjne niezależne od terminów przeglądów konserwacyjnych.

Na czym polega przegląd konserwacyjny wózka widłowego?

Przegląd konserwacyjny wózka widłowego polega na dokładnym zweryfikowaniu stanu zużywających się elementów eksploatacyjnych urządzenia. W ramach przeprowadzanego przeglądu konserwator weryfikuje m.in.:

  • zużycie opon wózka,
  • prawidłowe działanie układu kierowniczego i hamulcowego,
  • poprawne działanie oświetlenia,
  • zużycie łańcuchów oraz wideł,
  • poprawne działanie sygnalizacji dźwiękowej,
  • poprawne oznakowanie pojazdu zgodne z wymogami UDT,
  • szczelność i poprawne działanie układu hydraulicznego.

Poza tym konserwator może zweryfikować odpowiednie działanie pasów bezpieczeństwa oraz mocowania fotela. Celem przeglądu konserwacyjnego jest zdiagnozowanie wszystkich potencjalnych wad i usterek, które mogą przyczynić się do obniżenia bezpieczeństwa eksploatacji urządzenia.

Więcej informacji o przeglądach konserwacyjnych i serwisie wózków widłowych przeczytasz na stronie: http://dzwignice.pl/serwis-urzadzen-dzwigowych/wozki-widlowe/

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 1

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
235 KM ile to kW (kilowatów)?

235 KM po przeliczeniu na kW (kilowaty) to 172,79 kW, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 231,78 BHP...

Zamknij