Zmiana ubezpieczyciela – jak to wygląda i o czym należy pamiętać?

Wielu kierowców, zwłaszcza młodych, wysokość składki za ubezpieczenie OC potrafi przyprawić o ból głowy. W jaki sposób nie przepłacać? Przede wszystkim – regularnie sprawdzając oferty wiodących ubezpieczycieli, które potrafią znacznie różnić się ceną. Jak skutecznie zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?

Dlaczego zmiana ubezpieczyciela może być opłacalna?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają wpływu na zakres polisy OC, który jest regulowany prawnie, dlatego poszczególne oferty różnią się przede wszystkim ceną. To właśnie chęć ograniczenia kosztów bywa dla kierowców głównym impulsem do poszukania korzystniejszej oferty. Propozycje poszczególnych ubezpieczycieli w zakresie ubezpieczenia OC, a także innych polis komunikacyjnych, mogą różnić się między sobą o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych! Dotyczy to szczególnie nieobowiązkowych ubezpieczeń AC, NNW i Assistance, które różnią się między sobą także zakresem ubezpieczenia. Jeśli natomiast chodzi o samo OC, klientów przyciągają nie tylko koszty ubezpieczenia, ale również dodatkowe korzyści oferowane w ramach polisy, np. darmowa zielona karta czy bezpośrednia likwidacja szkód.

Kiedy można zdecydować się na zmianę ubezpieczyciela?

Właściciele pojazdów najczęściej decydują się na zmianę ubezpieczyciela w momencie zakupu auta używanego, bo mogą wówczas korzystać z przysługujących im zniżek. Druga okoliczność to zbliżający się koniec umowy. Od czasu zmiany prawa w 2012 roku wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej jest możliwe w każdym momencie, ale tylko w przypadku zakupu auta, podwójnego ubezpieczenia i dobiegającej końca umowy. Właściciel pojazdu płaci wówczas wyłącznie za faktyczny okres korzystania z polisy.

UWAGA: Umowa o ubezpieczenie OC jest automatycznie przedłużana na kolejny rok, o ile ubezpieczony nie zrezygnuje z polisy. Jeśli zamierzasz skorzystać z konkurencyjnej oferty, pamiętaj, aby dokonać wypowiedzenia umowy i nie płacić podwójnie!

W jaki sposób wypowiedzieć umowę?

Wypowiedzenie umowy OC nie jest skomplikowaną procedurą. Można dokonać go na kilka sposobów. Wystarczy wypełnić stosowny wniosek, który można znaleźć w Internecie, np. na stronie ubezpieczyciela. Dokument najbezpieczniej dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego osobiście, aby mieć pewność, że nic nie stanie na przeszkodzie skutecznemu wypowiedzenie umowy. Wygodną opcję stanowi możliwość przesłania wypowiedzenia mailem, do dyspozycji jest jeszcze tradycyjna poczta. W obu przypadkach liczy się data wysłania wiadomości.

Jak znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie?

Warto trzymać rękę na pulsie. Jeśli uważasz, że płacisz za OC zbyt wiele lub pragniesz skorzystać z innej oferty, bo jest lepiej dostosowana do Twoich potrzeb, na bieżąco przeglądaj propozycje towarzystw ubezpieczeniowych. Najwygodniej dokonać tego bez wychodzenia z domu za pośrednictwem internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego KioskPolis.pl.

Więcej na temat wyboru korzystnego OC i innych polis ubezpieczeniowych możesz przeczytać pod adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/. Zwróć uwagę nie tylko na cenę polisy, ale także zakres ochrony i dodatkowe usługi, jeżeli decydujesz się również na AC, Assistance lub NNW. Pamiętaj, że polisy kupowane przez internet są tańsze, szczególnie gdy wybierzesz cały pakiet.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 1

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
453 kW ile to KM (koni mechanicznych)?

453 kW po przeliczeniu na konie mechaniczne to 616,08 KM, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 607,64 BHP...

Zamknij