Przyszłość motoryzacji – jak się kształtuje w chwili obecnej?

Motoryzacja jest jedną z dziedzin, która rozwija się zdecydowanie najszybciej. Postęp widoczny jest na naszych oczach niemal na każdym kroku, dlatego postanowiliśmy podjąć próbę oszacowania, jak będzie wyglądała za kilka lat.

Postępując downsizing

Downsizing można opisać jako zjawisko umieszczania w pojazdach coraz mniejszych jednostek napędowych. Ma ono bezpośredni związek z ekologią i wyśrubowanymi normami emisji spalin. Dzięki mniejszej pojemności skokowej i zastosowaniu jednej bądź kilku turbosprężarek silnik cechuje się odpowiednio dużą mocą i momentem obrotowym, ale emituje zdecydowanie mniej szkodliwych substancji do atmosfery.

Rozwiązanie to ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników nie mniej jednak z niedużymi silnikami będziemy spotykać się w przyszłości coraz częściej.

Produkcja części za pomocą drukarek 3D

Jeszcze nie tak dawno druk 3D dla wielu osób był czymś nieosiągalnym, a urządzenia pozwalające na wydrukowanie przedmiotu dostępne były wyłącznie w jednostkach badawczych, czy firmach. Dziś druk tego typu jest znacznie powszechniejszy, drukarkę 3D może mieć w domu każdy, kto dysponuje odpowiednimi środkami na jej zakup.

Taki wzrost popularności urządzeń tego typu spowodował, że producenci coraz częściej decydują się na wykonanie komponentów aut przy użyciu druku 3D. Technologia ta jest znacznie tańsza, produkcja przebiega szybciej, dlatego można łatwo wywnioskować, że rozwój w tym kierunku jest nieunikniony.

Elektryczność i wynajem aut

Nie tak dawno mieliśmy do czynienia z rozkwitem elektrycznej części motoryzacji. Przez długi czas była ona uśpiona, co oznacza, że do nas docierały jedynie informacje o prototypach, czy jednorazowych testach poszczególnych firm. Od pewnego momentu jednak samochody elektryczne dostępne są w powszechnej sprzedaży i cieszą się coraz większą popularnością. Użytkownicy doceniają przede wszystkim zdecydowanie cichszą pracę, czy niskie koszty utrzymania w porównaniu do aut z silnikiem spalinowym.

Fakt ten zauważyli również właściciele wypożyczalni aut, dlatego firmy tego typu coraz częściej posiadają w swojej ofercie samochody z silnikiem elektrycznym. Ponadto w tym miejscu musimy również zaznaczyć, że obiecująco wygląda trend związany z wypożyczaniem aut. Wiele osób bowiem porzuca plan zakupu auta na rzecz wynajmu, co jest zdecydowanie tańsze, niż jego utrzymanie.

Rozwój widoczny jest w każdej dziedzinie życia. W motoryzacji jednak odznacza się mocniej, tym bardziej że z pojazdami mamy do czynienia na co dzień bez względu na to, czy posiadamy auto, czy nie. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się trendy związane z drukiem 3D, elektrycznością, czy wynajmem aut, ponieważ czynnie przyczyniają się one do obniżenia kosztów utrzymania auta, czy nawet życia.

Źródło: www.fleetbook.pl/wynajem-dlugoterminowy.php

ruchu

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ile głosów: 0

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
476 kW ile to KM (koni mechanicznych)?

476 kW po przeliczeniu na konie mechaniczne to 647,36 KM, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 638,49 BHP...

Zamknij