Kiedy wolno, a kiedy nie można wypowiedzieć umowy OC? Czy wypowiedzenia ma prawo dokonać jedynie właściciel pojazdu mechanicznego? O czym musi pamiętać, by jego wniosek został rozpatrzony poprawnie? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze regulacje dotyczące rezygnacji z obowiązkowej polisy OC. Sprawdź też, w jaki sposób znaleźć nową, lepszą.
Kto i kiedy może wypowiedzieć umowę OC?
Do wypowiedzenia umowy OC upoważniona jest jedynie ta osoba, która wykupiła polisę, a więc właściciel bądź jeden ze współwłaścicieli samochodu. Kiedy może tego dokonać? Dobrą wiadomością jest fakt, że nie ma określonego terminu. Jedyne, o czym powinieneś pamiętać, to że w przypadku składania wniosku tuż przed zakończeniem okresu ochronnego należy się pospieszyć i dostarczyć dokument do towarzystwa maksymalnie w przedostatnim dniu obowiązywania ochrony.
Jeżeli składasz wypowiedzenie OC, bo uważasz, że składka jest za droga, nie odpowiada Ci mała liczba dodatkowych usług lub po prostu znalazłeś lepszą ofertę gdzie indziej, musisz pamiętać o jednej rzeczy: ochrona nie zostanie przerwana natychmiast. Jeśli do końca opłaconego okresu zostało kilka miesięcy, ochrona potrwa do ostatniego dnia i dopiero wtedy się zakończy (nie nastąpi automatyczne przedłużenie).
Wykorzystaj wzór wypowiedzenia OC, by wypełnić wniosek szybko i poprawnie: https://kioskpolis.pl/wypowiedzenie-umowy-ubezpieczenia-przydatne-wzory/.
Kiedy wypowiedzenie umowy OC ma skutek natychmiastowy?
Są sytuacje, w których możesz złożyć wypowiedzenie OC ze skutkiem natychmiastowym i dzięki temu odzyskać pieniądze za niewykorzystany okres ochrony. Należą do nich m.in. zakup samochodu (w tym wypadku wypowiadasz OC po poprzednim właścicielu i to on otrzymuje zwrot pieniędzy), wyrejestrowanie, szkoda całkowita, kradzież. W ostatnich trzech sytuacjach powinieneś okazać ubezpieczycielowi dokument poświadczający utratę pojazdu.
Jeśli zrzekasz się polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela, nie możesz przekroczyć 30 dni od podpisania umowy, by nie nie podpaść pod rekalkulację składki. Pamiętaj jednak, że w świetle prawa masz możliwość korzystania z zastanej ochrony aż do jej zakończenia. Nawet gdyby towarzystwo ubezpieczeniowe poprosiło Cię o dopłatę do OC w związku z mniejszą liczbą przysługujących Ci zniżek, to wciąż tańsze rozwiązanie niż zakup nowego OC.
Jak wypowiedzieć umowę OC?
Wypowiedzenia OC możesz dokonać osobiście, udając się do placówki towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli zależy Ci na czasie i wygodzie, prześlij wypełniony formularz pocztą lub kurierem. Niektóre towarzystwa zgadzają się na wysłanie zeskanowanego dokumentu e-mailem – stosowną informację znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela.
Skorzystaj z zaproponowanego przez nas wyżej wzoru formularza, by zaoszczędzić czas. Wybierz odpowiednią podstawę prawną: inną w przypadku klasycznego wypowiedzenia, inną przy podwójnym OC lub po zakupie samochodu. Napisaliśmy o niej w artykule prezentującym wzór.
Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za ciągłość polisy OC. Jeśli chcesz wypowiedzieć OC, żeby związać się z innym towarzystwem ubezpieczeniowym, powinieneś znaleźć nową polisę wcześniej. Wykorzystaj do tego porównywarkę ubezpieczeniową.