Jak przygotować się do zimowego wyjazdu w góry?

Zima to czas szkolnych ferii oraz urlopów, które coraz częściej Polacy spędzają w górach. Przed takim wyjazdem należy jednak maksymalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Powoli do lamusa odchodzi zimowy urlop spędzany w domu – wybieramy opcję wyjazdów w góry, gdyż to właśnie one zimą zapewniają najwięcej atrakcji turystycznych, sportowych i rekreacyjnych (a także pejzażowych). Niestety, górskie drogi to także spory sprawdzian dla kierowców, którzy wybierają się w te rejony zimową porą.

Aby ułatwić dojazd do górskiego kurortu, jeszcze przed wyruszeniem w drogę należy zadbać o kilka bardzo ważnych rzeczy. Jakich? Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu kilka punktów, które powinien odhaczyć każdy kierowca wybierający się w zimową górską podróż.

Punkt 1 – przygotowanie techniczne auta.

Opony zimowe to absolutne minimum, aby móc w ogóle myśleć o wyjeździe w góry. Warto także sprawdzić przed wyjazdem ciśnienie opon oraz ogólny stan techniczny pojazdu (sprawność oświetlenia, układu hamulcowego i systemu ABS). Czasami krótka inspekcja auta przed wyruszeniem w drogę pozwoli uniknąć poważnej, wręcz niebezpiecznej awarii, która może mieć opłakane skutki – zwłaszcza na krętych i zaśnieżonych górskich drogach.

Punkt 2 – dodatkowe akcesoria samochodowe.

Mieszkańcy górskich terenów a także zawodowi kierowcy przemierzający górskie szlaki polecają, aby na wyjazd w góry zabrać ze sobą kilka dodatkowych, motoryzacyjnych akcesoriów. To oczywiście łopata (najlepiej mała łopata typu saperka), dzięki której będziemy mogli w razie potrzeby odkopać auto z zaspy. Niezbędne mogą okazać się także łańcuchy na opony – zwłaszcza podczas nagłego ataku zimy i „szklanki” na górskich podjazdach. Warto zadbać o zabranie także standardowych gadżetów, czyli skrobaczki do szyb i odmrażacza czy szczotki do odśnieżania auta lub liny holowniczej.

Punkt 3 – zabezpieczenie bagażu i dodatkowa przestrzeń bagażowa.

Nieważne, czy posiadamy duże auto typu kombi, czy rodzinnego vana lub sedana – dodatkowa przestrzeń bagażowa na pewno się przyda. Zwłaszcza podczas zimowych wyjazdów na narty – w końcu prócz ubrań, musimy zapakować i zabezpieczyć sprzęt narciarski. Tu idealną inwestycją mogą okazać się bagażniki dachowe na sprzęt narciarski. To wygodne, praktyczne i bezpieczne rozwiązanie, które nie tylko pozwoli spakować nam cały narciarski sprzęt, ale także uprzyjemni podróż dla wszystkich pasażerów – wszak nie będziemy musieli gnieździć się w aucie z bagażami i dodatkowym sprzętem. Bagażniki dachowe to wśród polskich i zagranicznych kierowców absolutne minimum, aby móc planować rodzinny wyjazd w góry – warto zadbać, aby taka konstrukcja została zamontowana na dachu naszego auta jeszcze przed wyjazdem.

Reasumując – wyjazd na urlop w góry to duże wyzwanie dla kierowcy. To test sprawności i umiejętności jazdy zimą a także sprawdzian zaradności w trudnych sytuacjach, których na górskich drogach i podjazdach nie zabraknie. Warto jednak pamiętać, że czasami nawet najlepszy kierowca bez odpowiedniego przygotowania nie będzie miał szans z obliczem górskich terenów. Dlatego wyżej wymienione akcesoria i czynności to gwarancja udanej, bezpiecznej i pozbawionej stresu wynikającego z trudnych warunków na drodze wycieczki w góry.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez BoxCars zajmującego się sprzedażą bagażników dachowych i innych akcesoriów samochodowych.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ile głosów: 0

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
709 kW ile to KM (koni mechanicznych)?

709 kW po przeliczeniu na konie mechaniczne to 964,24 KM, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 951,03 BHP...

Zamknij