Co robić w przypadku kolizji samochodem z wypożyczalni?

Podróż wypożyczonym samochodem to zazwyczaj bardzo przyjemne doświadczenie. Wysokiej klasy auta o niewielkim przebiegu dostarczają dużej radości z jazdy. Czasem na trasie zdarzają się jednak nieprzewidziane sytuacje, na które kierowca zwykle nie ma żadnego wpływu. Jedną z nich jest kolizja drogowa. W dzisiejszym artykule podpowiemy, co zrobić w przypadku kolizji wynajętym pojazdem. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Zachowaj spokój, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pasażerów

Kolizja czy stłuczka z innym pojazdem może przytrafić się każdemu. Bez znaczenia jest tutaj wiek czy doświadczenie kierowcy. Przypadkowe zdarzenia na trasie spotykają nawet najlepszych kierujących, którzy zachowują należytą ostrożność i odległość od pozostałych pojazdów poruszających się po drodze. Mimo że tego typu sytuacja zawsze wiąże się z dużymi emocjami i stresem, najważniejsze jest, aby zachować spokój i nie wpadać w niepotrzebną panikę.

W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i pozostałych uczestników zdarzenia. Jeśli w kolizji udział brało również inne auto, trzeba sprawdzić, czy kierujący i pasażerowie tamtego samochodu nie odnieśli poważnych obrażeń. Jeżeli wszyscy uczestnicy wypadku są bezpieczni, a ich zdrowiu i życiu nic nie zagraża, można przystąpić do kolejnych działań.

Zawiadom policję

Każda kolizja z udziałem wynajętego samochodu wiąże się z koniecznością zawiadomienia policji. Funkcjonariusze pomogą w ustaleniu szczegółów zdarzenia oraz wskazaniu osób, które do niego doprowadziły. Jest to niezwykle istotne, szczególnie w sytuacji, gdy nie ma przekonania co do tego, kto jest rzeczywistym sprawcą kolizji. Jeśli w wypadku ucierpiała choć jedna osoba, poza policją na miejsce zdarzenia należy wezwać także pogotowie ratunkowe i ewentualnie straż pożarną.

Poinformuj wypożyczalnię

Kolejnym krokiem w przypadku kolizji samochodem z wypożyczalni jest poinformowanie o zdarzeniu firmy, z której auto zostało wynajęte. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Pracownik wypożyczalni udzieli Ci niezbędnej pomocy i przekaże dokładne instrukcje, co masz robić w dalszej kolejności.

W żadnym wypadku nie powinieneś obawiać się kontaktu z firmą wynajmującą. Wszystkie pojazdy tworzące flotę ogólnopolskich wypożyczalni, takich jak Abacus Car Rental, objęte są ubezpieczeniem OC, zwalającym kierowcę z odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną nie z jego winy. Dlatego też nie musisz martwić się, że zostaniesz obarczony jakimikolwiek dodatkowymi kosztami za uszkodzenie wynajętego samochodu.

Poczekaj na auto zastępcze

Jeśli do kolizji doszło podczas trwania umowy najmu, a auto zostało unieruchomione na czas dłuższy niż 24 godziny, przysługuje Ci pojazd zastępczy. Większość firm zajmujących się krótkoterminowym wynajmem samochodów oferuje klientom właśnie takie rozwiązanie. Zazwyczaj jest to auto z tego samego lub podobnego segmentu.

Z samochodu zastępczego możesz korzystać do czasu naprawy pojazdu, czyli całkowitej likwidacji szkody. Przywilej bezpłatnego korzystania z auta zastępczego przysługuje każdemu najemcy, którego wypożyczony samochód uległ uszkodzeniu z winy innego kierowcy. Czas oczekiwania na pojazd zastępczy jest różny i zależny od konkretnej firmy wynajmującej. Zazwyczaj nie przekracza on jednak kilkunastu godzin.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 1

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
962 KM ile to kW (kilowatów)?

962 KM po przeliczeniu na kW (kilowaty) to 707,35 kW, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 948,82 BHP...

Zamknij