Obecnie bardzo częstym zabiegiem przeprowadzanym na całym świecie jest dokonywanie rejestracji wszelkich pojazdów, które swoim przeznaczeniem mają lub mogą się przemieszczać po nawierzchniach drogowych dowolnego typu. Przy takiej rejestracji dany pojazd musi być w jakiś sposób możliwy do odróżnienia od jakiegokolwiek innego pojazdu, zatem między innymi w tym celu stosuje się implementacje danych unikatowych tylko i wyłącznie dla poszczególnej maszyny. Spośród wszystkich dostępnych rodzajów danych, jedną z najistotniejszych jest numer VIN (Vehicle Identification Number), po polsku znaczący „numer identyfikacyjny pojazdu”.
Zastosowanie tego kodu w wielu przypadkach okazuje się bardzo użyteczne ze względu na predyspozycje pozyskiwania informacji choćby o przebytych w przeszłości kontrolach technicznych pojazdu lub bezpośrednich uszkodzeniach pojazdu wraz z pomniejszymi usterkami. Jeżeli należymy do osób, które planują zakup swojego pojazdu za pośrednictwem stron internetowych, takie informacje mogą się okazać dla nas wręcz bezcenne, gdyż ciężko jest określić poprzez same zdjęcia pojazdu w danej ofercie czy czasem coś mu nie dolega. Zdecydowanie warto rozważyć zapoznanie się z tymi aspektami funkcjonalności kodów VIN, gdyż bardzo duża część pojazdów trafiająca na portale oraz strony służące do ich sprzedaży kiedyś w przeszłości odniosła pewnego rodzaju uszkodzenia, które jednocześnie mogą znacząco wpłynąć na cenę maszyny.
Natomiast jakie jeszcze informacje warto wiedzieć o numerach VIN oraz z czym dodatkowo może się ich funkcjonalność wiązać? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.
Na jakiej zasadzie polega struktura kodu VIN oraz jakimi czynnikami wyróżnia się jego istotność?
W wielu przypadkach można uznać, że doskonałym przykładem funkcjonowania numeru VIN jest działanie PESEL’u. Można prześmiewczo powiedzieć, że funkcjonuje on na wręcz identycznych zasadach, niemniej zasadniczą różnicą jest tylko zastosowanie VIN’u wyłącznie dla maszyn oraz pojazdów. Podobieństwo tych dwóch oddzielnych pojęć polega w dużej mierze na zasadzie, w której każda litera i cyfra w strukturze kodu nie może być przypadkowa oraz że posiada swoje własne indywidualne znaczenie.
Dla odróżnienia, VIN charakteryzuje się precyzyjną liczbą 17 symboli w swojej strukturze, która jest ustalana wyłącznie poprzez producenta, który zlecił konstrukcję danego pojazdu w określonej fabryce swojej marki. Poprzez posiadanie znaczenia przez wszystkie partie znaków w ciągu możliwe jest odczytanie pewnych szczegółowych parametrów z samego kodu, bez konieczności wspomagania się innymi źródłami informacji. A oto co oznaczają poszczególne sekwencje znaków:
- Znak 1 określa kraj produkcji oraz pochodzenia danego producenta,
- Znaki od 2 do 3 mówią nam o danej marce pojazdu wraz z przeznaczeniem, jaki ma pełnić,
- Znaki od 4 do 8 wskazują zawartość rodzaju wyposażenia, model oraz serię określonego pojazdu, typ silnika wraz z rodzajem nadwozia,
- Znak 9 stosowany jest w celach kontrolnych w standardzie funkcjonowania numeru VIN,
- Znak 10 przedstawia nam, w którym roku został wyprodukowany dany pojazd,
- Znak 11 służy jako identyfikacja fabryki, z której pojazd pochodzi,
- Znaki od 12 do 17 funkcjonują jako numer seryjny ekskluzywny dla wyznaczonego pojazdu, jego unikatowość zabrania powtórzenia się go w jakiejkolwiek innej maszynie.
Weźmy pod uwagę jednak fakt, że w dzisiejszych czasach spora liczba producentów ma tendencję do wykonywania VIN swoich pojazdów w sposób ściśle dowolny dla własnych upodobań, zatem nie zawsze zdołamy w sposób pomyślny odczytać, co właściwie znajduje się w konkretnym kodzie VIN. Dlatego też istnieje strona taka jak historiaszkod.pl, gdzie bez ponoszenia żadnych opłat uzyskamy prosto i do rzeczy każdą fundamentalną informację o pojeździe wraz z wszystkimi odnotowanymi kontrolami technicznymi i uszkodzeniami, opisane w sposób przejrzysty i klarowny. Warto się w szczególności zapoznać z ofertą tej strony, jeżeli chcemy szybko i bezproblemowo zweryfikować jakikolwiek pojazd właśnie za pomocą kodu VIN. Wiedza ta zdecydowanie przydaje się w przypadkach przeglądania dostępnych ofert pojazdów na wszelakich portalach i stronach internetowych. VIN stosuje się tak powszechnie, że jego brak w opisie danego pojazdu powinien być dla nas ostrzeżeniem o podejrzanym zachowaniu osoby, która zajmuje się sprzedażą tej konkretnej maszyny.
Jakie miejsca w pojeździe są wyposażone w informacje zawierające VIN?
Oczywiście numer VIN znajduje się w dokumentach i można go w bardzo łatwy sposób podejrzeć, gdy tylko najdzie nas potrzeba, niemniej może jednak zaistnieć sytuacja, w której bezpośrednio możemy chcieć zweryfikować oryginalność wszystkich części pojazdu względem siebie oraz przypisanej dokumentacji. Można to zrobić sprawdzając tabliczki znamionowe w całym pojeździe, gdyż na każdej takiej tabliczce znajduje się również VIN pojazdu, dzięki któremu właśnie możemy dokonać identyfikacji. Omówione tabliczki znamionowe znajdują się przy:
- Wzmocnieniu czołowym,
- Przegrodzie czołowej,
- Obudowie deski rozdzielczej po lewej stronie,
- Prawym wzmocnieniu bocznym oraz przy umiejscowieniu amortyzatora,
- Podłużnicy prawej ramy za przednim oraz tylnym kołem,
- Podłodze bagażnika,
- Podłodze przed fotelem pasażera albo zaraz obok fotela,
- Podłodze pod tylnym siedzeniem,
- Prawym słupku środkowym.