Dlaczego należy wymieniać sezonowo opony?

Opony są odpowiedzialne za utrzymywanie przyczepności do nawierzchni, wpływają więc bezpośrednio zarówno na możliwe do uzyskania osiągi auta oraz poziom spalania, jak i na bezpieczeństwo. Dla zapewnienia najlepszych efektów pod względem komfortu prowadzenia oraz skutecznego utrzymywania auta na wybranym torze jazdy trzeba zadbać nie tylko o odpowiednie ciśnienie i wysokość bieżnika, ale też dopasowanie ogumienia do warunków zewnętrznych.

Wszyscy czołowi producenci, starając się zapewnić maksymalną przyczepność, bezpieczeństwo oraz komfort jazdy w każdych warunkach pogodowych, oferują zarówno opony zimowe, jak i letnie. Podstawowe różnice między nimi wiążą się z ukształtowaniem powierzchni czoła opony oraz inną charakterystyką użytej mieszanki gumowej.

Opony zimowe i letnie a rodzaj bieżnika

Opony zimowe i letnie różnią się kształtem bieżnika. Na zimowych odległości między jego klockami są zdecydowanie większe, by umożliwić lepszą przyczepność przez zapobieganie „zaklejaniu” rowków. W oponach letnich odległości są mniejsze, jednak przerwy tak ukształtowane, by możliwe było sprawne odprowadzanie spod kół wody. Najlepszym sposobem na uzyskanie optymalnych własności jezdnych w każdych warunkach jest okresowa wymiana opon. W Tarnowskich Górach najlepiej odwiedzić w tym celu firmę Silesia Cars Center. Pozwoli to na szybką wymianę i odpowiednie przygotowanie się na zmianę pory roku.

Różnice między oponami zimowymi a letnimi – skład gumy

Odmienna charakterystyka stosowanej gumy wiąże się z tym, że jej elastyczność wpływająca na optymalny stosunek między trwałością a przyczepnością i możliwością skutecznego hamowania zależy od proporcji użytych składników. Opony letnie muszą zachować trwałość w czasie największych upałów, opony zimowe z kolei powinny utrzymać wymaganą miękkość mimo mrozu. Ponieważ uzyskanie takiej rozpiętości pożądanych zachowań jest niemożliwe przy wykorzystaniu jednej mieszanki, optymalnym rozwiązaniem będzie korzystanie z dwóch kompletów opon.

Opłacalność zmiany opon

Korzystanie z opon zimowych i letnich wiąże się z większym wydatkiem na zakup ogumienia, oferuje jednak wyższy poziom bezpieczeństwa. W ostatecznym rozrachunku nie okazuje się też droższe, ponieważ oba komplety zużywają się wolniej. Sam koszt przełożenia kół lub opon również nie jest wygórowany. Sezonowej zmiany opon można dokonać w Silesia Cars Center. Firma zajmuje się też naprawami mechanicznymi, przeglądami i serwisem klimatyzacji. Specjalizuje się ponadto w regeneracji wtryskiwaczy, turbosprężarek i pomp w jednostkach wysokoprężnych.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 1

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
468 KM ile to kW (kilowatów)?

468 KM po przeliczeniu na kW (kilowaty) to 344,12 kW, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 461,59 BHP...

Zamknij