Alkohol izopropylowy – czym jest i jego zastosowania

Oddając się nawet drobnemu majsterkowaniu w domu lub w garażu, czy wykonując drobne prace mechaniczne, choćby przy zakładaniu łańcucha rowerowego, jesteśmy narażeni na kontakt z brudem, smarem, którego nie sposób wyczyścić zwilżoną chusteczką higieniczną. Mało tego, globalne wydarzenia epidemiczne, uzmysłowiły nam jeszcze bardziej, że użycie zwykłego mydła może zapewni nam czystość, lecz nie uchroni nas od infekcji i zarazków. Odkażanie się i dezynfekcja stały się codzienną rutyną, dlatego alkohol izopropylowy stał się cenniejszy niż wcześniej.

Co to jest izopropanol?

Izopropanol to związek chemiczny z grupy alkoholi alifatycznych, znany również jako IPA (Isopropylic Alcohol). Na pierwszy rzut oka w swych właściwościach przypomina nieco rozpuszczalnik, lecz to tylko pozory. Alkohol izopropylowy posiada znacznie szersze zastosowanie i korzysta się z niego na wielu gałęziach przemysłu. 

Izopropanol, a spirytus

Alkohol izopropanolowy jest cieczą bezbarwną lub jasnobrązową. Posiada on wyrazisty i ostry zapach alkoholowy. Spirytus również nie posiada barwy, lecz lista przykładów na jego zastosowanie jest znacznie uboższa. Jest to 95procentowy alkohol, który albo stanowi bazę do produkcji wódek, nalewek bądź innych trunków alkoholowych albo w minimalnej ilości służy do wypieku ciast.

Izopropanol – czy dezynfekuje?

Alkohol izopropanolowy może pełnić funkcję odkażacza, lecz należy pamiętać, że jego częsty i nadmierny kontakt z naszym ciałem może wywoływać pewne niepożądane objawy. Np. w zetknięciu z oczami, wywołuje ich pieczenie i podrażnienie, dlatego dotykając go, należy je chronić. Ponadto oddychanie powietrzem, w którym znajduje się rozpylony izopropanol, może wywołać stan upojenia alkoholowego, wymioty lub zatrucie.

Alkohol izopropylowy – inne zastosowanie

Możliwości, w jakich możemy użyć alkoholu izopropylowego, jest naprawdę wiele. Z jego właściwości czyszczących korzysta się w branży optycznej do przecierania zwierciadeł lub soczewek. Oto kilka przykładów:

Doskonale czyści się nim ekran komputerowy, ekran telefonutabletu lub innych urządzeń elektronicznych.

Ponadto usuwa plamy po farbie i trudne do zmycia zanieczyszczenia po oleju, smarze lub owocach.

Izopropyl stosowany jest też do oczyszczania powierzchni przed ich lutowaniem.

Branża petrochemiczna wykorzystuje go do rozrzedzania paliwa.

Innymi słowy, alkohol izopropanolowy wykorzystuje się w lakierniach, w zakładach samochodowych, w tym także w auto detailingu, w gabinetach optycznych, a także w domu.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 1

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
212 KM ile to kW (kilowatów)?

212 KM po przeliczeniu na kW (kilowaty) to 155,88 kW, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 209,1 BHP...

Zamknij