Jak działa baranek do podwozia i kiedy się go stosuje?

Podwozie samochodu szczególnie mocno narażone jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Dostaje się tam spora ilość wody, czy błota z drogi. Szczególnie niebezpieczne dla metalowych części może okazać się zawierające spore ilości soli błoto pośniegowe. Czy istnieją dobre sposoby na zabezpieczenie podwozia. Okazuje się, że tak. Jednym z nich jest baranek do podwozia, czyli specjalny preparat zabezpieczający.

Czym dokładnie jest baranek do podwozia?

Baranek jest rodzajem preparatu zabezpieczającego do podwozia, który wykorzystywany jest do konserwacji podwozi samochodów. Wykonuje się go na bazie żywic syntetycznych, które w czasie stygnięcia przybierają charakterystyczną, ziarnistą, porowatą strukturę. Warstwa baranka zachowuje przy tym dużą elastyczność. Dzięki temu dobrze chroni podwozie samochodu przed wpływem wilgoci, ale również uderzeniami drobnych kamyków i żwiru. Preparat pod całkowitym zastygnięciu jest wodoodporny i niewrażliwy na działanie soli, olejów i chemikaliów. Dzięki temu metalowe elementy podwozia są doskonale zabezpieczone przed korozją, co w dużej mierze przedłuża ich żywotność. Baranek może być aplikowany na różne rodzaje powierzchni – nie tylko na metal. Tak samo dobrze sprawdza się na wszelkich tworzywach sztucznych, dlatego może być użyty do zabezpieczania wszystkich elementów podwozia. Dodatkowo warto wiedzieć, że baranki do podwozia mogą być po zastygnięciu pokryte dodatkowo lakierem samochodowym. Mogą więc być spokojnie użyte również do zabezpieczenia progów auta – bez negatywnego wpływu na jego walory estetyczne.

Baranek do podwozia jak działa?

Jak już wspomniano, baranek jest rodzajem żywicy polimerowej, która nakładana jest na powierzchnię podwozia auta. W czasie nakładania preparat ulega częściowemu spienieniu, dzięki czemu jego struktura jest porowata. Pory są przy tym zamknięte i warstwa taka nie przepuszcza wody. Tego rodzaju struktura nadaje barankowi dużą elastyczność – podwozie zostaje pokryte cienką, ale elastyczną i miękką warstwą, która świetnie zabezpiecza również mechanicznie. Bez takiego zabezpieczenia drobne kamienie i żwir, które odpryskują spod kół auta, regularnie uderzają w elementy jego podwozia. Powstają przy tym drobne uszkodzenia, których często nie widać na pierwszy rzut oka, ale które mogą zwiększać ryzyko korodowania metalowych części. Preparat nakładany jest na podwozie samochodu natryskowo. Dzięki temu można nałożyć równą jego warstwę wszędzie, niezależnie od poziomu skomplikowania powierzchni. Sprawia to też, że baranek do podwozia jest środkiem zabezpieczającym wyjątkowo łatwym w obsłudze. Teoretycznie mógłby być zastosowany przez każdego kierowcę, choć lepiej pracę tę jest powierzyć doświadczonemu mechanikowi samochodowemu. Dzięki temu podwozie zostanie pokryte równomierną warstwą na całej powierzchni i żadne istotne miejsce nie zostanie pominięte. To bardzo ważne, ponieważ pominięcie nawet jednego, małego miejsca może przyczynić się do powstania ogniska korozji, od którego rdza rozprzestrzeni się bardzo łatwo na inne obszary konstrukcji podwozia. Aby preparat był skuteczny, koniecznie musi być aplikowany na całkowicie czystą powierzchnię. Podwozie musi być więc przed aplikacją baranka dobrze oczyszczone z oleju i zmieszanego z nim brudu. Jest to dość uciążliwa, długotrwała i wymagająca zastosowanie specjalnych środków i narzędzi praca. To kolejny powód, dla którego warto całość powierzyć fachowcowi. Nie trzeba też chyba wspominać, że wymaga to swobodnego dostępu do całego podwozia auta, co możliwe jest tylko w dobrze wyposażonym warsztacie. Kiedy wszystkie zabezpieczane powierzchnie będą już całkowicie czyste i suche można przejść do aplikowania środka. W niektórych miejsca dobrze jeż wcześniej użyć osobnych preparatów odtłuszczających i osuszających, które usuną najdrobniejsze nawet zanieczyszczenia z powierzchni. Baranek do czystej powierzchni przywrze w sposób trwały, dzięki czemu zabezpieczenie będzie o wiele bardziej skuteczne.

Przed jakimi czynnikami chroni baranek do podwozia?

Przed dokładnie jakimi czynnikami chroni podwozie baranek? Wymienić tu należy na pewno:
– wilgoć,
– zanieczyszczenia pochodzące z drogi,
– sól drogowa,
– żwir i kamienie,
– korozja.

Warstwa baranka jest całkowicie wodoodporna i niezależnie od tego, jak często wjeżdża się w kałuże, czy po jakich drogach się jeździ, elementy podwozia pozostaną doskonale zabezpieczone przed wpływem wody. W oczywisty sposób przekłada się to na znaczne spowolnienie procesów związanych z korozją metalowych elementów. Warstwa preparatu zabezpiecza również przed dostępem powietrza, które jest niezbędne do utleniania się stali. Baranek doskonale chroni podwozie auta przed wszelkimi zanieczyszczeniami pochodzącymi z drogi. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim sól drogową, którą zimą posypuje się drogi w miastach, a która sprawia, że śnieg szybciej się topi. Sól ma destrukcyjny wpływ na metalowe (czyli prawie wszystkie) elementy podwozia i znacznie przyspiesza korozję. Dlatego też aplikacja baranka to zawsze dobra inwestycja, która przełoży się na zwiększenie żywotności auta. Ostatnim czynnikiem, przed którym chroni baranek do podwozia, jest działanie drobnych kamieni i żwiru, które często odpryskują spod kół i uderzają z dużą siłą w podwozie. Powoduje to powstawanie rys i innych drobnych uszkodzeń, które zwiększają powierzchnię narażoną na erozję. W praktyce rdzewienie bardzo często zaczyna się właśnie w takich miejscach. Elastyczna i miękka warstwa baranka zabezpiecza przed takimi elementami doskonale.

Partnerem artykułu jest sklep zadbanabryka.pl, oferujący różne preparaty i produkty samochodowe.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Ile głosów: 2

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
939 KM ile to kW (kilowatów)?

939 KM po przeliczeniu na kW (kilowaty) to 690,44 kW, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 926,14 BHP...

Zamknij