Zielona karta – gdzie wyrobić i dlaczego jest niezbędna

Zielona karta OC jest międzynarodowym certyfikatem, który poświadcza, że dany samochód posiada ubezpieczenie OC w kraju, do którego udaje się kierowca. W momencie, gdy dochodzi do wypadku i wyrządzenia szkód przez kierowcę posiadającego zieloną kartę, zapłaci za nie ubezpieczyciel. Każda zagraniczna podróż własnym samochodem powinna zaczynać się od spraw związanych z ważnością ubezpieczenia.

W jakich krajach potrzebne jest posiadanie zielonej karty?

Ubezpieczenia OC z Polski uznawane są na terenie całej Unii Europejskiej, a także Norwegii, Szwajcarii, Andorze i Monako. Jednak w przypadku podróży samochodowej na wschód od Polski konieczne jest posiadanie zielonej karty, gdyż bez niej nie będzie można nawet przekroczyć granicy, a jeżeli to się uda, to może się to wiązać z kosztownymi konsekwencjami. Omawiany rodzaj ubezpieczenia jest niezbędny w krajach takich jak: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Turcja, Tunezja, Ukraina. W przypadku podróży samochodem pożyczonym warto jest także upewnić się czy dany kraj nie wymaga przedstawienia upoważnienia do prowadzenia samochodu od jego prawdziwego właściciela.

Jak, gdzie i za ile można wyrobić zieloną kartę?

Zieloną kartę OC wyrabia się u ubezpieczyciela samochodów. Bardzo wiele takich firm dodaje tego typu opcję zupełnie za darmo do ubezpieczenia OC (np. PZU, Link 4, Axa Direct, Aviva Direct). W niektórych placówkach należy wcześniej złożyć wniosek o jej wydanie. Istnieją też firmy, które za jej wyrobienie ustaliły różne opłaty (Allianz, Ergo Hestia, Warta, MTU). Rozpoczynają się one od 10 zł w górę i są uzależnione od kilku czynników takich jak np. pojemność silnika, aktualny kurs dolara, czas zaplanowanej podróży oraz jej kierunek. Zniżki najczęściej są otrzymywane na skutek wykupienia innych opcji komunikacyjnych. Warto zasięgać porad w sprawie zielonej karty w różnych firmach.

Niektórzy kierowcy zapominają wykupić ubezpieczenia zielonej karty przed wyjazdem zagranicznym. Często chcą ją wyrobić dopiero na granicy. Tymczasem w większości przypadków może to być dość problematyczne. Jedynie PZU daje opcje wyrobienia zielonej karty w każdym oddziale. Na niektórych, mniej popularnych przejściach granicznych jej wykupienie jest w ogóle niemożliwe. W przypadku, gdy kierowca chce wykonać ją natychmiast, musi się liczyć z kosztami o wiele wyższymi niż załatwienie tej sprawy wcześniej. Będzie to kwota zależna od kraju, przejścia granicznego, a także od agenta ubezpieczeniowego, na jakiego akurat się trafi.

Co osiąga się dzięki Zielonej karcie?

Opcja zielonej karty daje pomoc w przypadku powstania szkód osobom trzecim na terenie państwa nienależącego do Unii Europejskiej, na skutek wypadku drogowego spowodowanego przez kierowcę samochodu. Zakres tej karty jest taki sam jak w zwykłym ubezpieczeniu, a więc ubezpieczyciel bierze również w tej opcji całą odpowiedzialność cywilną za wypłatę odpowiedniego odszkodowania, zaś sprawca zdarzenia jest z owej odpowiedzialności zwolniony. Pieniądze na pokrycie szkód są wypłacane z polisy ubezpieczeniowej. Sam dokument zielonej karty jest przedzielony na pół perforacją, umożliwiającą oderwanie oraz wręczenie kopii osobie poszkodowanej. Jeżeli chodzi o wysokość kwoty odszkodowania, to jest ona ustalana w oparciu o zapisy umowne oraz wiąże się z przepisami kraju, w którym doszło do wypadku. Suma gwarancyjna ustalana jest przy określeniu kursu średniego obcych walut, który jest ogłaszany przez Narodowy Bank Polski w dniu, w którym doszło do wypadku. Zielona karta jest sprawą niezbędną w momencie wypadku w niektórych państwach. Daje kierowcy poczucie bezpieczeństwa i gwarancję zwrotu wszelkich opłat związanych z niespodziewanymi akcjami na drodze.

źródła:

  1. Mazda Assistance https://www.mazda.pl/serwis-i-akcesoria/charakterystyka/
  2. http://roadtripbus.pl/zielona-karta-ubezpieczenie/
  3. https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/zielona-karta-oc-gdzie-jest-potrzebna-co-daje/

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ile głosów: 0

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Przeczytaj inne:
801 KM ile to kW (kilowatów)?

801 KM po przeliczeniu na kW (kilowaty) to 588,97 kW, a po przeliczeniu na brytyjskie konie mechaniczne to 790,03 BHP...

Zamknij